
Na przełomie roku rozpoczęliśmy realizację nowego projektu pt. "Nasze otoczenie - nasze środowisko", w ramach którego na terenie naszej rodzimej miejscowości - Sopotni Wielkiej, przez ponad 4 miesiące będą prowadzone systematyczne pomiary stanu środowiska naturalnego, ze szczególnym uwzględnieniem jakości powietrza, wody, gleby i ciemnego nieba (tzw. ekologia nocy). W ich wykonanie będą zaangażowani nie tylko koordynatorzy Stowarzyszenia POLARIS-OPP, ale przede wszystkim lokalna młodzież, która będzie współuczestniczyć zarówno w zbieraniu jak i przetworzeniu oraz publikacji danych na zewnątrz. Wyniki te będą dostępne zewnętrznie na naszej stronie internetowej, dzięki czemu nie tylko mieszkańcy, ale i przyjeżdżający do nas turyści, będą mogli sprawdzić jakość powietrza, wody, czy pogodę na obserwacje astronomiczne. Sprzęt zakupiony w ramach tego przedsięwzięcia, trafi docelowo pod opiekę działu ekologicznego naszej organizacji i zostanie później zamontowany w pomiarowo-dydaktycznym ogródku ASTROMETEO, a więc będzie służył zainteresowanym także po zakończeniu projektu.

Dobrym przykładem jest tutaj racjonalna polityka oświetleniowa wdrożona przez Stowarzyszenie POLARIS – OPP przed paroma laty. To właśnie na tym terenie powstał pierwszy w Polsce obszar ochrony ciemnego nieba i choć modernizacja oświetlenia dotyczyła w głównej mierze lamp ulicznych, sporo osób zarówno lokalnych jak i przyjezdnych zwraca uwagę na ten problem, redukując uciążliwe dla astronomii (i nie tylko) światło. Również ten wątek chcemy włączyć do niniejszego projektu, gdyż mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, iż białe oprawy LED (tzw. światło zimne – powyżej 4000K), może powodować rozwój niektórych chorób nowotworowych jak i innych schorzeń, a także bardzo negatywnie wpływa na ekosystemy nocne. O tych badaniach niestety mało kto wie, gdyż są bardzo świeże, ale naukowcy z różnych części świata donoszą w swoich publikacjach o rosnącym zagrożeniu spowodowanym postępującą w zastraszającym tempie ekspansją technologii oświetleniowej LED.

Celem niniejszego projektu jest więc wzmocnienie pro-ekologicznych postaw społecznych wśród mieszkańców sołectwa Sopotnia Wielka, ze szczególnym uwzględnieniem młodego pokolenia. Celami szczegółowymi są zaś: podniesienie wiedzy w zakresie monitoringu i ochrony środowiska naturalnego; aktywizacja społeczna wokół zagadnień związanych z przeciwdziałaniem skażenia powietrza, wody i gleby oraz ciemnego nieba (tzw. ekologia nocy); propagowanie wśród młodzieży lokalnej systematyczności i dbałości o swoje środowisko naturalne, w którym żyją; rozwój zainteresowań naukami ścisłymi związanymi z przyrodą i ekologią.
Projekt będzie miał charakter niekomercyjny i realizowany wyłącznie w oparciu o działalność nieodpłatną statutową pożytku publicznego. Za wykonywane analizy nie będą pobierane opłaty ani od uczestników projektu ani mieszkańców zarówno w okresie realizacji projektu jak i po jego zakończeniu. Uzyskane dane będą miały charakter informacyjno-dydaktyczny i nie będą mogły służyć za postawę w postępowaniu sądowym bądź administracyjnym.
„Projekt współfinansowany przez firmę Żywiec Zdrój S.A. w ramach konkursu grantowego pn. „Lokalne Inicjatywy Społeczne w Gminie Jeleśnia – edycja 2017”.