Miło nam poinformować, że oficjalnie rozpoczynamy realizację projektu dotacyjnego w ramach konkursu Lokalnych Inicjatyw Społecznych firmy Żywiec Zdrój S.A. pt. "Sferyczny ogród badawczy". Będzie on się toczył na terenie Sopotni Wielkiej, ale do udziału serdecznie zapraszamy także osoby zainteresowane z innych miejscowości ościennych jak i turystów (możliwość zwiedzania atrakcji od maja 2019 roku). Projekt ten to najbardziej nietypowa realizacja naszego Stowarzyszenia w ostatnich latach. Po raz pierwszy bowiem w historii, pojawi się stały habitat badawczy, będący swoistego rodzaju "egzo-sferą" albo raczej małym ogrodem botanicznym pod trwałą konstrukcją w kształcie półkuli. Po nią prowadzona będzie ekologiczna uprawa roślin, którą realizować będzie grupa młodzieży lokalnej z pomocą naszych wolontariuszy. Takiego przedsięwzięcia na tym terenie jeszcze nie było...
 
 
W ramach naszego projektu przewidujemy założenie innowacyjnej plantacji jadanych upraw pod szklarnią o kształcie sferycznym  - ma to zachęcić do udziału młodzież lokalną oraz do prowadzenia tam eksperymentów i doświadczeń. To właśnie młodzież będziemy chcieli zaprosić od samego początku do przygotowania miejsca pod uprawę, siewów wiosennych, analizie wzrostu, aż w końcu do zbioru plonów. Odbędą się także wykłady i prelekcje specjalistów na temat ekologicznego rolnictwa oraz konkurs dla uczestników, którzy będą najbardziej systematyczni w swoich uprawach. Przewidujemy także dwie wycieczki do gospodarstw ekologicznych w okolicy, projekt zawierać będzie także ewaluację, monitoring działań jak i promocję uzyskanych efektów.
 
 
Bardzo często młodzi ludzie nie mają zielonego pojęcia skąd pochodzą produkty spożywcze jakie spożywają, a także nie czytają etykiet na produktach, które mogą być dla nich niekorzystne pod względem zdrowotnym. Za pośrednictwem naszego projektu chcemy także zwrócić uwagę, iż mają ogromną przewagę nad mieszkańcami dużych miejscowości - dysponują bowiem własnym polem, poletkiem czy też gruntem przydomowym, na którym samodzielnie mogą uprawiać własne warzywa, w przeciwieństwie do mieszkańców blokowisk i ciasnych ulic gdzie dodatkowo pojawia się problem dotyczący zanieczyszczenia powietrza, gleby i wody. Dzięki temu projektowi chcemy zwrócić uwagę, iż nie można opierać swojego stylu życia i żywienia wyłącznie na argumentach ekonomiczności, a ich środowisko jest nadal znacznie lepsze od miejskich terenów do uprawiania tego typu własnych zagonów (badania odczynu gleby realizowane w Sopotni Wielkiej przez naszą organizację w ramach poprzedniego projektu z Lokalnych Inicjatyw Społecznych 2017 ukazują, że nie wszystkie grunty są zakwaszone, co jest dużym problemem na skalę ogólnokrajową). W tym zakresie młodzież ta ma jeszcze wybór, muszą jedynie zwrócić na to uwagę i postępować racjonalnie. Chcemy im w tym pomóc. Tymczasem jak obserwujemy oraz pytamy, większość z nich korzysta wyłącznie z wysoko przetworzonej żywności i zakupach w automatach ze słodyczami...
Problemy zdrowotne dzieci i młodzieży często są spowodowane  nieprawidłową dietą i zbyt małą ilością spożywanych warzyw i owoców. W Polsce nadwagę ma 17% dzieci w wieku 11, 13 i 15 lat. Tylko około 30% dzieci w wieku 11, 13 i 15 lat codziennie spożywa owoce (Raport UNICEF  "Warunki i jakość życia w państwach rozwiniętych").
 
 
Rekrutacja do projektu została już rozpoczęta, ale cały czas można się zgłosić zarówno poprzez wizytę w siedzibie naszego Stowarzyszenia, jak również za pośrednictwem poczty elektronicznej. Warunkiem udziału jest systematyka spotkań i pielęgnacji własny upraw pod sferycznym namiotem, a także złożenie odpowiedniej dokumentacji projektowej, której komplet można otrzymać do wypełnienia na miejscu. Informacje o otwartych spotkaniach i prelekcjach będziemy umieszczać na naszej stronie, jak również przygotowywanym fanpage projektu. 
 
 
 
„Projekt współfinansowany przez firmę Żywiec Zdrój S.A. w ramach konkursu grantowego pn. „Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdój- edycja 2018”.