Wakacje to doskonały moment, aby zainteresować się astronomią! Wyjeżdżając poza miasto mamy okazję niejednokrotnie podziwiać wyjątkowe niebo w wielu miejscach. Warto to wykorzystać do ciekawego zorganizowania wieczorów czy relaksu pod gołym niebem. Z myślą o takich chwilach uruchamiamy podprogram "Teleskop na wakacje", w ramach którego można otrzymać od naszego Stowarzyszenia w użyczenie amatorski teleskop zwierciadlany Sky-Watcher 130mm wraz z akcesoriami i specjalnym, wakacyjnym voucherem dla osób wybierających się w wakacje do Sopotni Wielkiej. Sprzęt można natomiast zabrać zarówno na urlop w kraju jak i za granicą - warunkiem jest zgłoszenie deklaracji uczestnictwa oraz dostęp do Internetu minimum raz w miesiącu. Użyczony teleskop to także pierwszeństwo w rezerwacji miejsca na X Festiwalu Ciemnego Nieba...

 

Od 2020r. Stowarzyszenie POLARIS – OPP zainicjowało serię spotkań pn. "Meetingi z teleskopami". Odbywają się one głównie w formie wspólnych obserwacji z użyczanymi przez nas teleskopami, a właściwie zestawem do prowadzenia samodzielnych sesji astronomicznych, gdyż oprócz teleskopu Sky Watcher 130mm Dobson, uczestnicy otrzymują również okular ortoskopowy 6mm, adapter do astrofotografii z użyciem własnego smartfona oraz obrotową mapę nieba w formacie A3. Taki komplet jest swoistego rodzaju "pakietem startowym", aby rozpocząć swoją własną pasję do gwieździstego nieba - jakie by ono nie było w miejscu prowadzonych obserwacji. Z dużą dozą pewności można stwierdzić, że jest to ciekawa alternatywa zamiast siedzenia w domu przed telewizorem czy ekranem komputera, gdyż w tym przypadku mamy okazję aktywnie uczestniczyć we wspólnym podziwianiu tych samych obiektów na niebie dosłownie "na własne oczy", a nie tylko przez liczne transmisje internetowe. W 2022 roku uruchamiamy podprogram „Teleskop na wakacje”, czyli nie tylko możliwość pobrania od nas sprzętu w ramach opłacanej składki członkowskiej, ale i z możliwością uzyskania specjalnego vouchera do udziału we wspólnych obserwacjach bezpośrednich na terenie Sopotni Wielkiej, prelekcjach zapraszanych gości czy zwiedzaniu atrakcji w siedzibie Stowarzyszenia POLARIS – OPP. Zasady uczestnictwa są więc następujące...

 

Do udziału zapraszamy zarówno obecnych już uczestników jak i nowe osoby, rodziny, a nawet grupy szkolne, które łącznie muszą spełnić następujące warunki:
 
•    czynnie brać udział we wspólnych obserwacjach i spotkaniach on-line lub bezpośrednich (min. 1x na miesiąc),
•    wykorzystywać użyczony teleskop do samodzielnych/rodzinnych/zespołowych obserwacji nieba,
•    posiadać urządzenie z dostępem do Internetu, kamerki i mikrofonu w przypadku udziału zdalnego (on-line),
•    dokonać osobistego odbioru i późniejszego zwrotu sprzętu w siedzibie POLARIS-OPP lub za pośrednictwem usługi kurierskiej,
•    podpisać umowę użyczenia teleskopu wraz z akcesoriami na osobę pełnoletnią bądź osobę prawną,
•    w przypadku zdalnego odbioru sprzętu (paczkomat) - wpłacić kaucję zwracaną po zakończeniu udziału.
 

Teleskop można otrzymać na próbę, która nie może trwać krócej niż 3 miesiące, a jeśli dana osoba lub rodzina nie jest zainteresowana dalszym udziałem, sprzęt można po prostu zwrócić do naszej siedziby, dzięki czemu zaoszczędzamy na jego zakupie. Należy jedynie pamiętać o przestrzeganiu instrukcji jego użytkowania oraz oczywiście, że osoba biorąca taki zestaw astronomiczny w używanie jest za niego odpowiedzialna materialnie. Zawsze przed zawarciem umowy użyczenia, jej wzór wysyłany jest wcześniej za pośrednictwem poczty e-mail na adres zainteresowanych. Otrzymanego zestawu nie można użyczać innym osobom czy podmiotom bez pisemnej zgody POLARIS-OPP. Teleskop ani żadna część wyposażenia nie przechodzi na własność użytkowników po zakończeniu projektów finansowanych ze środków zewnętrznych. Nawet mieszkając w dużym mieście, będziemy mieli okazję poobserwować np. liczne koniunkcje planet z Księżycem, jaśniejsze gwiazdy podwójne, zakrycia obiektów przez Księżyc, czy też w końcu kratery i inne szczegóły na powierzchni Srebrnego Globu.

Pixabay

 

Dodatkowo w ramach dobrowolnej składki członkowskiej, uczestnicy otrzymują powiadomienia SMS o nadchodzących zjawiskach astronomicznych w dany wieczór czy noc, dzięki czemu nie umknie uwadze żaden ciekawy obiekt. Czym dalej od zanieczyszczenia sztucznym światłem, tym oczywiście paleta obiektów znacząco się powiększa, a użyczane przez nasze Stowarzyszenie teleskopy pozwolą zaobserwować na ciemniejszym niebie także i gromady gwiazd, galaktyki czy mgławice, jako maleńkie „chmurki” odróżniające się nieregularną, często postrzępioną strukturą. To właśnie prawdziwa pasja móc samodzielnie odszukać i podziwiać na własne oczy obiekty kosmosu, a nie tylko na ekranie komputera. Zaproszenie do wspólnych, aktywnych obserwacji astronomicznych otwarte  jest przez cały okres wakacji 2022 roku, ale liczba teleskopów do dyspozycji jest niestety ograniczona (mamy łącznie w użytku 40 egzemplarzy). Teleskop wraz z voucherem dają możliwość udziału w zespołowych obserwacjach zarówno zdalnie (na żywo w programie Zoom) jak i bezpośrednio na terenie Sopotni Wielkiej, gdzie można spotkać się z innymi pasjonatami, popularyzatorami astronomii, czy zadać pytania zapraszanym prelegentom i naukowcom z takich instytucji jak instytuty fizyki i astronomii uczelni wyższych, planetaria i centra nauk, obserwatoria naukowe, a nawet zagraniczne jednostki badawczo-rozwojowe.  Voucher zaś umożliwia bezpłatne zwiedzanie kopuły Obserwatorium Astronomicznego, oprowadzenie po ogródku dydaktycznym ASTROMETEO czy prezentację kolekcji meteorytów w siedzibie Stowarzyszenia POLARIS – OPP w Sopotni Wielkiej. Uczestnicy „Teleskopu na wakacje” mają również pierwszeństwo rezerwacji miejsc podczas X Festiwalu Ciemnego Nieba (www.ciemneniebo.pl)

 

Zobacz filmik z wybranymi fragmentami spotkań on-line z okresu pandemii:
 
 https://www.youtube.com/embed/iSzdWjsa3FI 
 
 
 
 
Zgłoszenia nowych osób jak i obsługa bieżących spraw związanych z udziałem i użytkowaniem teleskopów prowadzona jest za pośrednictwem adresu e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dodatkowych informacji można również zasięgnąć dzwoniąc lub pisząc SMSy na
nr 695-14-29-49.

    Zapraszamy!