Zapraszamy wszystkich pasjonatów kosmosu do udziału w konkursie "Scenariusze misji na YSS"!

Młodzieżowa Stacja Kosmiczna YSS jest jedną z najbardziej nietypowych i futurystycznych atrakcji w Beskidach, funkcjonującą od blisko 10 lat. Pomieszczenie ogrywa rolę nie tylko miejsca spotkań i atrakcyjnego spędzania wolnego czasu przez młodzież lokalną, ale stało się także scenerią do wielu filmów i materiałów telewizyjnych, punktem w regionie najczęściej odwiedzanym przez turystów zaraz po Starej Karczmie w Jeleśni i Wodospadzie w Sopotni Wielkiej, salą audiowizualną goszczącą różnych znanych przedstawicieli świata nauki i techniki, miejscem licznych prelekcji, symulacji komputerowych, doświadczeń edukacyjnych, a nawet... pierwszym w Polsce, dydaktycznym habitatem do ćwiczeń "analogowych astronautów" i ich reakcji w odosobnieniu. Te ostatnie, znane jako misje 24h. lub nieco krótsze, pokazowe - po 70min. stały się sławne już na całą Polskę za sprawą licznych konkursów w szkołach, centrach handlowych, piknikach i festynach miejskich, a nawet dzięki współpracy z siecią kin czy amerykańską agencją NASA w 2008 roku. W 2016 roku również organizujemy konkurs adresowany do szerokiego grona odbiorców, którzy interesują się astronautyką i dziedzinami pokrewnymi, ale tym razem zapraszamy do współtworzenia Scenariuszy symulacji misji kosmicznych...

 
 
 
Model powstał przy zaangażowaniu młodzieży lokalnej z Sopotni Wielkiej i okolic, którzy chcieli pokazać, że nawet najbardziej nietypowe, a nawet szalone pomysły służące dobremu można zrealizować, gdy naprawdę chce się coś osiągnąć. A zaczęło się od słów: "Tu nic się nie uda... prędzej stacja kosmiczna wam wyląduje, niż się w Sopotni Wielkiej coś zmieni". I tak oto się zmieniło. Warto zobaczyć, że z pozoru zwykłe, pół-piwniczne pomieszczenie może stać się punktem ogromnej aktywności społecznej i miejscem wyrównywania szans edukacyjnych wśród dzieci i młodzieży, a nierzadko także dorosłych. Młodzieżowa Stacja Kosmiczna YSS daje szerokie pole do popisu wielu pasjonatom różnych dziedzin. Wśród najciekawszych warsztatów, jakie realizowane były na pokładzie YSS przez młodzież, można m.in. wymienić:

- system sterowania stacją YSS oparty o sensor Kinect oraz interfejs mowy,
- model jednej z pierwszych toalet kosmicznych używanych na stacji kosmicznej,
- zdalnie sterowane roboty pokładowe Sferies,
- realistyczny model iluminatora pokładowego z widokiem z orbity okołoziemskiej na żywo,
- ćwiczenia wytrzymałości "astronautów" z generatorem dźwięków BVG (aplikacja NASA),
- hodowlę prostych sadzonek na gruncie meteorytowym uzyskanym w efekcie kruszenia tego typu okazów,
- warsztaty z różnymi typami lewitacji przedmiotów w celu zademonstrowania praw fizyki,
- ćwiczenia z żywnością liofilizowaną i model kosmicznej lodówki GLACIER,
- warsztaty konstruktorskie pt. elektro-inspiracje i artystyczne,
-  testy wytrzymałości na trenażerze kosmicznym ASTROLABIUM,
-  warsztaty team-buildingowe dla załóg z możliwością obserwacji zachowań z zewnątrz,
-  symulacje misji kosmicznych z możliwością np. wcielenia się w rolę filmowych astronautów z Apollo 13 lub Grawitacji itp.
 
To właśnie te ostatnie stały się inspiracją do wielu pomysłów i scenariuszy, których autorami byli zarówno pierwsi budowniczy Stacji YSS jak i kolejni przedstawiciele młodego pokolenia. Oparty o różne czujniki czy sensory ruchu system sterowania komputerowego pn. Meteorix 4.0, do którego stworzenia przyłączyli się także liczni studenci z Politechniki Śląskiej, Krakowskiej czy Uniwersytetu Warszawskiego, pozwala na losowy wybór różnych, tzw. interaktywnych scenariuszy misji, dzięki czemu przebieg symulacji praktycznie za każdym razem jest inny. System sterowania sam reaguje na zachowanie uczestników na pokładzie, dobiera odpowiednie polecenia czy uruchamia sprzęt i wyposażenie pokładowe odpowiedzialne także za efekty specjalne! I tak możemy przeżyć m.in. awarię filtrów powietrza czy systemu ECLSS, pożar na pokładzie modułu Destiny Labolatory, uderzenie meteoroidu lub szereg prostych doświadczeń lub czynności związanych z życiem i pracą astronautów na pokładzie Stacji Kosmicznej ISS. Wszystko w tonie dobrej i jedynej tego typu zabawy edukacyjnej w Polsce z możliwością obejrzenia, a nawet przymierzenia pamiątek pozostawionych po wizycie astronauty z NASA - George'a D. Zamka w Sopotni Wielkiej, czy przesłanych przez gen. Mirosława Hermaszewskiego. 
 
 
Z uwagi na fakt, że Młodzieżowa Stacja Kosmiczna YSS będzie w 2016 roku obchodzić 10-lat od powstania pomysłu jej stworzenia,  zapraszamy wszystkich pasjonatów astronautyki, astronomii, elektroniki, botaniki, fizyki czy innych dziedzin pokrewnych, do współtworzenia kolejnych, autorskich scenariuszy misji kosmicznych do przetestowania i wdrożenia podczas zajęć i warsztatów edukacyjnych dla młodzieży. Koncepcje ich przebiegu należy opracować zgodnie z informacją przedstawioną na plakacie oraz w poniższym Regulaminie konkursu. Jako nagrody dla autorów najciekawszych prac, Stowarzyszenie POLARIS - OPP ufundowało 5 tygodniowych pobytów w ośrodku ASTROTURYSTYKI w Beskidach, a tym samym zaproszenie na warsztaty z wykorzystaniem Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS. 
 
 
Szczegóły konkursu dostępne w Regulaminie: