Leonidy, Jowisz i ciemne niebo - to motywy przewodnie jesiennego zjazdu naszej organizacji, który odbył się w dniach 18-20 listopada 2011r. w Sopotni Wielkiej. Spotkanie należało do jednego z najbardziej licznych, gdyż oprócz dwunastki koordynatorów POLARIS-OPP, udział w nim wzięło aż 50-ciu innych uczestników zarówno lokalnych mieszkańców jak i przyjezdnych gości. Wszystko to za sprawą oficjalnego otwarcia obszaru ochrony ciemnego nieba CN-001, na które czekaliśmy ponad 7 lat.
|
|
Zjazd rozpoczął się szeregiem prac przygotowawczych na przybycie tak dużej ilości zainteresowanych naszymi działaniami. W prace zaangażowali się zarówno członkowie POLARIS-OP, wolontariusze jak i miejscowa młodzież uczestnicząca w realizacji projektu "Indus".
Tematem numer jeden było oczywiście ciemne niebo i przygotowanie Miejsca Obserwacyjnego nr 3, na mega-obserwację nieba. Do tego celu na stanowisku tym rozłożone zostało nasze MULTIPLANETARIUM w postaci namiotu sferycznego, które miało spełniać rolę zarówno dydaktyczno-prezentacją jak i ochronną na wypadek niepogody. Ostatecznie jednak opadów nie było pomimo kapryśnej pogody, ale sferyczna kopuła doskonale sprawdziła się jako "baza obserwacyjna" i małe planetarium zarazem.
Program oficjalnego otwarcia rozpoczął się niewiele po godz. 17:00 w oczekiwaniu na spóźnionych gości. Szereg prezentacji i wystąpień zapoczątkował Piotr Nawalkowski, mówiący o historii ochrony ciemnego nieba i obserwacji astronomicznych w Sopotni Wielkiej. Z minuty na minutę namiot sferyczny zapełniał się dojeżdżającymi jeszcze uczestnikami, a temperatura -3st. jak przystało na listopadową obserwację, nie zniechęciła zbyt wielu do opuszczenia imprezy.
Po
bloku prelekcyjnym czas przyszedł na bardziej symboliczne działania, jak chociażby odsłonięcie tablicy obszaru CN-001 oraz poczęstunek okolicznościowym tortem, odwzorowującym namiot sferyczny na M/O-3. Ścieżką wyznaczoną za pomocą lampionów ustawionych szeregiem pośród pogrążonych w ciemności pól, uczestnicy przemieścili się do siedziby POLARIS-OPP gdzie oprócz poczęstunku, można było zobaczyć krótką prezentację
makiety Sopotni Wielkiej 2050.
Gdy dochodziła godzina 0:00, a większość uczestników straciła nadzieję na nocną obserwację z powodu gęstego pułapu chmur, nad Sopotnią Wielką ukazało się przepiękne ciemne niebo z zimowo-jesiennym pejzażem gwiazdozbiorów. Jako pierwsi na sesję udali się nasi koledzy z Izerskiego Parku Ciemnego Nieba, utrwalając przepiękne motywy z udziałem Oriona i okolicznych konstelacji. Zaraz później w teren wyjechało nasze
Mobilne Obserwatorium TARPAN, spełniające tym razem rolę dużego stanowiska do obserwacji meteorów w pozycji leżącej. Doskonale do tego celu nadawała się przestrzeń tylnego pokładu obserwacyjnego, który został odsłonięty na tę okoliczność.
Obserwacje potrwały do godz. 3:30, kiedy to na niebie zagościł już na dobre dosyć jasny Księżyc. Mimo tego udało się zaobserwować liczne obiekty za pomocą teleskopu Synta Dobson 10'' oraz ponad 20 jasnych meteorów zarówno z roju Leonidy jak i innych radiantów/sporadyków.
Na drugi dzień oprócz rozstrzygnięcia konkursu młodzieżowego z proj. Indus, kilkoro uczestników i gości wybrało się na
seans astronautyczny na pokładzie stacji YSS. Wieczorem natomiast po wielu dyskusjach i podsumowaniach minionej imprezy, odbyło się jeszcze posiedzenie Zarządu POLARIS-OPP. Pogoda niestety nie była już tak łaskawa, aby wybrać się na kolejną obserwację.
Zarząd Stowarzyszenia POLARIS - OPP składa serdeczne podziękowania za okazane wsparcie wszystkim partnerom oraz sponsorom zjazdu jesiennego i imprezy otwarcia obszaru ochrony ciemnego nieba w Sopotni Wielkiej. Do grona tych instytucji można zaliczyć w szczególności: