Tegoroczna Listopadówka, czyli doroczny, jesienny zjazd w Sopotni Wielkiej będzie szczególny i przede wszystkim bardzo symboliczny. Należy jednak od razu zaznaczyć, że nie chodzi tutaj tylko o święto narodowe 11 listopada, ale i wydarzenie, jakie oficjalnie będziemy mogli dopiero ujawnić dokładnie tego samego dnia. Będzie się ono łączyć z blisko 30-letnią działalnością naszej organizacji, a także Gminą Jeleśnia i sołectwem Sopotnia Wielka. To moment, na który wiele osób czekało bardzo długo i wybrzmi on właśnie oficjalnie w dniu 11 listopada 2023r. o godz. 12:00. Śmiało można powiedzieć, że to ukoronowanie wieloletnich starań nie tylko pasjonatów i zawodowych działaczy Stowarzyszenia POLARIS - OPP, ale i bardzo szerokiego grona osób z różnych stron i profesji, ze szczególnym uwzględnieniem naszych mieszkańców i mieszkanek Sopotni Wielkiej. Poniżej przedstawiamy program jesiennego zjazdu Listopadówka 2023 w Sopotni Wielkiej...

 

 

12:00

Zebranie uczestników na Sali Wielofunkcyjnej przy Obserwatorium Astronomicznym (ZS nr 4) w Sopotni Wielkiej.

Oficjalne zainaugurowanie zjazdu wraz z ogłoszeniem kluczowego wydarzenia mającego miejsce na terenie Sopotni Wielkiej - w Roku Kopernika 2023.

Wystąpienia gospodarzy i zaproszonych gości, wśród których znajdą się m.in.:

  • Prezes Zarządu Stowarzyszenia POLARIS - OPP - Piotr Nawalkowski,
  • Wójt Gminy Jeleśnia - Anna Wasilewska,
  • Sołtys Sopotni Wielkiej - Jan Pilarz,
  • Przewodniczący Rady Dialogu Obywatelskiego na rzecz ekologii nocy, radny Gminy Jeleśnia - Marek Pierlak.

Swoją obecność potwierdzili także członkowie i członkinie Light Pollution Think Tank, wśród których znajdą się m.in.: dr Sylwester Kołomański (UWr), inż. Karolina Skorb (ISEZ PAN), dr Przemysław Tabaka (PK), dr Grzegorz Iwanicki (UMCS), dr Anna Kołton (UR) i inni.

Prezentacje tematyczne wygłoszą m.in. Piotr Nawalkowski o historii działalności Stowarzyszenia POLARIS - OPP na terenie Sopotni Wielkiej, a także Jakub Konior koordynator działu współpracy międzynarodowej i członek DSI.

Zapraszamy na transmisję z tej części wydarzenia na platformie Zoom:
https://us06web.zoom.us/j/86871231240?pwd=uFJybbiKbNcMqvVmxGZcbNfbQEAJXb.1

Na koniec zaprosimy na symboliczny bankiet podczas otwartego spotkania rady dialogu obywatelskiego na rzecz ekologii nocy w Sopotni Wielkiej.

 

15:00

Przejście uczestników w pobliże wodospadu w Sopotni Wielkiej i odsłonięcie okolicznościowej tablicy informacyjnej.

Wykonanie pamiątkowego zdjęcia i złożenie kwiatów pod pomnikiem mieszkańców Sopotni Wielkiej, poległych podczas II wojny światowej.

 

18:00

Otwarte pokazy nieba przez teleskopy i/lub zwiedzanie kopuły Obserwatorium Astronomicznego przy Sali Wielofunkcyjnej w Sopotni Wielkiej.

 

20:00

Nieformalne zebranie Light Pollution Think Tank i dyskusje nad działaniami w ramach przedsięwzięcia rozwojowego LPTT, realizowanego w ramach PROO 4 NIW-CRSO.

 

 

Do udziału zapraszamy osoby zainteresowane zarówno działalnością Stowarzyszenia POLARIS - OPP jak i rozwojem lokalnym czy szeroko pojętą astronomią. W trakcie zjazdu można skorzystać z zakwaterowania na terenie budynku siedziby naszej organizacji jak i pobliskich pensjonatach. Oprócz ww. programu kulminacyjnego w dniu 11 listopada 2023r., zapraszamy do uczestnictwa w zjeździe od 10 do 12 listopada, kiedy to można włączyć się m.in. w obserwacje nieba, zwiedzanie atrakcji zlokalizowanych przy siedzibie Stowarzyszenia POLARIS - OPP, spotkać się z działaczami i koordynatorami naszej organizacji czy też dołączyć do projektu "De revolutionibus" (istnieje nadal możliwość zwiedzania przedłużonej ekspozycji prac młodzieży i rodzin uczestniczących w warsztatach konstruktorskich z okazji Roku Kopernika). Odbędzie się także tradycyjny Meeting z teleskopami zarówno w formie bezpośredniej jak i on-line. Zapraszamy i prosimy o wcześniejsze zgłaszanie przyjazdu za pośrednictwem wiadomości e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie na numer: 695-14-29-49.