Dział techniczny
Dział utworzony formalnie w 2005 roku w efekcie wieloletniego zaangażowania jednego z koordynatorów honorowych. Jako jedna z fundamentalnych jednostek od początku zajmowała się techniczną stroną funkcjonowania Stowarzyszenia, począwszy od drobnych prac mechanicznych po koordynowanie największych przedsięwzięć konstruktorskich.
Obecnie dział pracuje w wielu wymiarach zastosowania i pełni jedną z najważniejszy ról w działalności organizacji. Trudno wymienić urządzenie lub rzecz, która nie objęta byłaby przeglądem technicznym, stałym udoskonalaniem lub niezbędnymi naprawami. Jest to dział, który obok księgowości, obserwacji czy informatyki, ma zawsze najwięcej prac i pozostaje w stałej aktywności.
Od 2017 roku dział przejął także kompetencje działu ochrony D.O.P.
Do najważniejszego zakresu czynności tego działu można zaliczyć:
-
nadzór techniczny nad sprzętem obserwacyjnym i szkoleniowym,
- stałe utrzymanie techniczne Mobilnego Obserwatorium,
- stałe urzymanie i rozbudowa zaplecza dydaktyczno-naukowego Stowarzyszenia,
- techniczne zabezpieczenie działań programu WGW,
- kompleksowa obsługa ASTROEVENTÓW i Pikników z Astronomią,
- inne, liczne prace techniczne wszelkiego rodzaju w tym prace zewnętrzne.
Aktualnie dział koordynuje dwóch specjalistów - Wojciech Nawalkowski i Wojciech Noga oraz wspiera go kilkunastu wolontariuszy i pracowników delegowanych z innych, współpracujących z nami firm i instytucji.
Zapytania jak i zgłoszenia serwisowe można kierować na adresy e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zgłoszenie serwisowe:
www.polaris.home.pl/dokumenty/serwis.doc
Zapraszamy do współpracy! Zlecaj nam usługi techniczne i wspieraj nasze Programy!
UWAGA! Informujemy, że aktualnie trwają prace remontowe siedziby głównej Stowarzyszenia POLARIS - OPP w Sopotni Wielkiej w ramach rozwoju instytucjonalnego finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny, w związku z czym niektóre atrakcje są obecnie niedostępne. Siedzibę uruchomimy prawdopodobnie z początkiem czerwca br., po praktycznie 2-letniej przerwie spowodowanej również pandemią COVID-19. Do tego momentu uprzejmie prosimy o kontakt przed wizytą z uwagi na zdalną obsługę zainteresowanych osób. W tym samym czasie prowadzone są również prace serwisowe kopuły Obserwatorium Astronomicznego w Sopotni Wielkiej, które powinny się zakończyć niebawem. Za utrudnienia przepraszamy i jednocześnie zapraszamy serdecznie do odwiedzin po zakończonych pracach remontowych. Będzie to już siódma odsłona i nowa aranżacja wnętrza siedziby głównej Stowarzyszenia POLARIS - OPP w ciągu 28 lat naszej działalności, pod niezmiennym adresem: Sopotnia Wielka 174. Zapraszamy!
Zima, to okres wzmożonego przekraczania poziomów zanieczyszczeń nie tylko sztucznym światłem z uwagi na krótki dzień oraz iluminacje świąteczne, ale i potęgujące to zjawisko pyły zawieszone... Główną przyczyną pogarszającego się w porze zimowej stanu powietrza w Sopotni Wielkiej jest niestety jakość paliw, które spalane są w domowych piecach. Przy rosnących kosztach cen prądu, gazu, ale i węgla, nie ma się co dziwić, że do ogrzewania gospodarstw coraz częściej sięga się po niekonwencjonalne źródła dające ciepło. Pozytywną stroną tego zjawiska jest coraz więcej pojawiający się instalacji fotowoltaicznych na dachach i przybudówkach gospodarstw w naszej miejscowości czy nieliczne jeszcze pompy ciepła. Gorzej, gdy do paleniska trafiają odpady takie jak tworzywa sztuczne, mokre drewno czy bardzo złej jakości opał węglo-podobny. To wszystko przekłada się na bardzo niekorzystne wyniki jakości powietrza, które można obserwować z udostępnionych przez nasze Stowarzyszenie danych pomiarowych ze stacji ASTROMETEO, która kilkanaście miesięcy temu została wyposażona w zestaw czujników pyłów PM i innych parametrów, za sprawą projektu z Lokalnej Grupy Działania i grantu z PROW 2014-2020 oraz Europejskiego Korpusu Solidarności. Autorami instalacji i podstrony, na której można śledzić zmiany jakości powietrza w okolicach szkoły w Sopotni Wielkiej, byli członkowie grupy inicjatywnej i koordynatorzy POLARIS - OPP zarazem, a także pracownicy Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. To za ich sprawą powstał również punkt kontrolowanych warunków środowiskowych, jako komora do testowania sprawności urządzeń pomiarowych w różnych warunkach w plenerze. Tak więc zachęcamy do zwracania uwagi nie tylko na to jak oświetlamy nasze posesje aby redukować zanieczyszczenie światłem, ale i na to czym palimy i jak ogrzewamy nasze gospodarstwa. Pomoże nam w tym poniższa podstrona: www.polaris.home.pl/pomiary
Po kilkumiesięcznej przerwie w pracach naszego pojazdu specjalnego, mamy przyjemność poinformować, że Mobilne Obserwatorium znów pojawi się na drogach i bezdrożach Polski. Wraz z początkiem roku szkolnego zakończył się jego remont oraz wymiana wielu zużytych części, które dotąd ograniczały jego wykorzystanie do działań obserwacyjno-pomiarowych wyłącznie na miejscu w Sopotni Wielkiej. Jako jeden z nielicznych przedstawicieli tej marki samochodów rolniczych (na chodzie) z tamtej epoki, ponownie dostępny jest dla działań grupy WGW, działu obserwacyjnego i bloku tematycznego ASTROEVENTS 2011. |
|